iPW

Skip Navigation LinksSerwis WTK - Start - Aktualności

Aktualności

Stanisław Janicki - delegat na PSD

Odwiedziłem dzisiaj stronę Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego i natrafiłem na spis delegatów Polskiego Sejmu Dzielnicowego.
W spisie nazwisk delegatów z: Obczyzna – Westfalskie, Nadreńskie znalazłem tam nazwisko Stanisława Janickiego z Gelsenkirchen.
Stanisław Janicki był uznanym działaczem narodowym w środowisku polskiej emigracji zarobkowej w Westfalii. Był przewodniczącym koła „Eleusis” mianowanym przez prof. Wincentego Lutosławskiego. W marcu 1919 r. przybył do Tarnowskich Gór, aby wspierać polski ruch narodowowyzwoleńczy na Górnym Śląsku.

W skrócie: S. Janicki: (1884-1942) - śląski pisarz i publicysta, działacz narodowy w okresie plebiscytu i powstań śląskich na terenie Tarnowskich Gór, radny Rady Miejskiej Tarnowskich Gór, tarnogórski przedsiębiorca, poseł na Sejm Śląski, członek Śląskiej Rady Wojewódzkiej, czołowy polityk w Chrześcijańskiej Demokracji Wojciecha Korfantego, stracony przez hitlerowców na gilotynie za działalność konspiracyjną.
S. Janicki pochodził z Wielkopolski z Grabowa n. Prosną. Więcej o nim można przeczytać w internetowym wydaniu czasopisma „Montes Tarnovicensis”: www.montes.pl (od nr 62). Poza tym, na dniach ukaże się książka o tej postaci - „Stanisław Janicki (1884-1942). Biografia polityczna”. Publikacja ma być wkrótce dostępna w wydawnictwie „Medeia”: www.sklep.medeia.pl

Armin Lach – mąż prawnuczki Stanisława Janickiego

(740) 2015-12-17