iPW

Skip Navigation LinksSerwis WTK - Start - Aktualności

Aktualności

Zbigniew Banaszak nie żyje

    

2 lutego 2011 roku zmarł w Poznaniu Zbigniew Banaszak - wybitny wielkopolski regionalista i działacz społeczny, kolekcjoner.
Ur. 24 listopada 1931. w Środzie Wlkp. Od 1962 roku należał do Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego, przez wiele lat był członkiem jego władz. Działał ponadto w Kostrzyńskim Towarzystwie Regionalnym (wiceprezes do roku 1983) oraz Towarzystwie Miłośników Pobiedzisk (prezes od 1998). Należał też do Unii Wielkopolan, Wielkopolskiego Towarzystwa Miłośników Książki, Salonu Artystycznego im. Jackowskich w Pobiedziskach a także Polskiego Związku Wędkarskiego.
Kochał i zgromadził wiele tysięcy książek, szczególnie dotyczących Wielkopolski, Wiosny Ludów i Powstania Wielkopolskiego. Wydał monografię Wieś Kocanowo, był uczestnikiem wielu wystaw bibliofilskich. Uznawał i cenił etos Wielkopolanina i Wielkopolski.
Pogrzeb odbył się w sobotę 5 lutego 2011. na cmentarzu w Środzie Wielkopolskiej.

Zarząd Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego w Poznaniu oraz redakcja Przeglądu Wielkopolski składają Rodzinie Zmarłego serdeczne wyrazy współczucia.

***

Zbyszku, pozostań w naszej pamięci...

W dniu 2 lutego 2010 r. zmarł w Poznaniu w wieku 79 lat Zbigniew Banaszak, mieszkaniec Pobiedzisk, sercem związany ze Środą Wielkopolską. W tej rodzinnej miejscowości został też 5 lutego pochowany. Żegnali Go przedstawiciele stowarzyszeń regionalnych województwa wielkopolskiego, przyjaciele, sąsiedzi.
Zbigniew Banaszak był wyróżniony wieloma odznaczeniami, między innymi Medalem 40-lecia Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego w roku 2002. Autor licznych publikacji o regionie, członek Zarządu Salonu Artystycznego im. Jackowskich w Pobiedziskach i Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego w Poznaniu, wieloletni  prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Pobiedziskiej, Towarzystwa im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, nalezał też do środowiska związanego z tradycjami Wierzenicy (Ewa i Włodzimierz Buczyńscy, profesor Jerzy Świdziński). Studiował w Moskwie, biegle posługiwał się językiem rosyjskim i niemieckim, był tłumaczem oficjalnych delegacji radzieckich w Polsce. Zaprzyjaźniony ze środowiskiem „Akantu”, Kirą Gałczyńską, środowiskiem naukowym Poznania.
Aktywny członek koła bibliofilów przy Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu. Zebrał imponujący księgozbiór (około 40 tysięcy woluminów), z którego korzystali ludzie nauki i regionaliści. To cenny zbiór wyspecjalizowany w zakresie tematyki powstań polskich, szczególnie Powstania Wielkopolskiego oraz Ziemi Pobiedziskiej. Wielki erudyta. Potrafił z dużym znawstwem i swadą mówić na każdy poruszony temat. Brał udział w imprezach naszego Klubu Literackiego w Poznaniu, zamiłowany wędkarz, kociarz, za młodu biegał maratony. Zawsze pogodny, życzliwy i bezinteresowny.

Zbyszku pozostań w naszej pamięci...
Salon Artystyczny im. Jackowskich. Daromiła Wąsowska – Tomawska - prezes. Jerzy Grupiński - wiceprezes.

(603) 2011-02-03