iPW

Skip Navigation LinksSerwis WTK - Start - Aktualności

Aktualności

Smutny los niechcianego muzeum

"Zdawać by się mogło, że jest to muzeum, które winno być najbliższe sercu każdego Polaka. Mowa o Muzeum Józefa Wybickiego w Manieczkach k. Śremu, powstałym w 1978 r. ze środków pracowników ówczesnego Kombinatu PGR Manieczki oraz inicjatywy jego dyrektora – Jana Baiera, człowieka wielce rozmiłowanego w naszej przeszłości, w dziejach Wielkopolski. Jako, że nie zachował sie do dzisiaj dwór rodziny Wybickich, postanowiono wówczas zaadaptować stojący w parku budynek dworski z 1895r. Jedyna trwałą pamiątką po Józefie Wybickim jest kaplica-rotunda zbudowana przez niego w 1786 r." - pisze Jerzy Sobczak, sekretarz Zarządu Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Tradycji Mazurka Dąbrowskiego.

Pełna relacja o (nieskutecznych dotąd) staraniach grupy wielkopolskich społeczników po śmierci w roku 2001 Jana Baiera o odwrócenie złego losu Muzeum i pamiątek po Józefie Wybickim wraz ze zdjęciami kaplicy-rotundy i dworku w Manieczkach - zob. "Przegląd Wielkopolski" 2006/2

Tamże, w tej samej kwestii, tekst listu - apelu "Pomóżmy Muzeum Józefa Wybickiego w Manieczkach", jaki otrzymaliśmy wcześniej od pani Krystyny Jazdon.

Skomentuj

(153) 2006-06-22