iPW

Skip Navigation LinksSerwis WTK - Start - Aktualności

Aktualności

Nagroda Główna WTK dla Orkiestry Quantum z Rychwała

Nagrodę Główną Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego w Poznaniu za rok 2015 otrzymała Orkiestra Dęta Quantum z Rychwała powiat koniński. Założona w 1937 roku orkiestra działa przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Rychwale. Od wielu lat zajmuje się organizacją  i kreowaniem życia kulturalnego powiatu konińskiego, miasta i gminy Rychwał, biorąc udział  w wydarzeniach kulturalnych na terenie województwa wielkopolskiego, Polski oraz występując w przeglądach i festiwalach poza granicami naszego kraju. Na swoim koncie zapisała liczne nagrody, takie jak  Puchar Starosty Kolskiego w IV Turnieju Orkiestr Dętych "O Kryształowe Koło"  i koncerty min. W Czechach, na Litwie i Ukrainie. Kapelmistrz orkiestry od roku 1999 roku jest Zbigniew Osajda – nauczyciel muzyki. O wyróżnienie wnioskował starosta koniński Stanisław Bielik. 

Do Nagrody byli nominowani ponadto:

  1. Stowarzyszenie Teatralne Legion – Grupa kórnickich pasjonatów teatru i marzycieli, która za swe cele stawia sobie promocję kultury, wyrównanie szans dostępu do sztuki wśród osób niepełnosprawnych, pomoc twórcom mieszkającym poza granicami ojczyzny.
  2. Gabriela Hoffman – sercem i umysłem związana z Rakoniewicami. Autorka książek o historii Rakoniewic min. Kalendarium Ochotniczej Straży Pożarnej w Rakoniewicach w latach 1924 – 2000 oraz Zarysu szkolnictwa i środowiska Rakoniewickiego.
  3. Barbara Kucharska - prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski  im. Leszka Grajka w Swarzędzu. Swym życiem niesie prezes świat idee równości i poszanowania innej osoby, bez względu na jej niepełnosprawność. Jak mówi pokłady pracy i czasu zwrócą się z nawiązką.
  4. Stowarzyszenie “Lapidarium Żydowskie we Wronkach” - stowarzyszenie za swój główny cel postawiło sobie budowę i opiekę nad wronieckim lapidarium oraz budowanie świadomości o przeszłości  społeczności żydowskiej we Wronkach.
  5. Fundacja Literacka im. Agnieszki Bartol – utworzona w Pile fundacja stawia przed sobą dwa zasadnicze cele: popularyzacja twórczości wybitnie utalentowanej, zmarłej w wieku 12 lat w 1990 roku autorki, oraz promocję i wsparcie młodych talentów literackich.
  6. Tadeusz Maroszek – inicjator powstania Orkiestry Dętej Powidz w 1995 roku. Samouk, nie posiadający pełnego muzycznego wykształcenia, potrafiący pokonywać trudności wykorzystujący silną wolę, dzięki czemu udało mu się stworzyć zespół, który na trwale zagościł na kulturalnej mapie Gminy Powidz.
  7. Jadwiga Miluśka – Stasiak – bibliotekarka i regionalistka z Opatówka. Swoją pasję łączy z wiedzą i zaangażowaniem w szerzeniu wiedzy o historii swojego regionu. Autorka książek, współzałożycielka Towarzystwa Przyjaciół Opatówka i czasopisma „Opatowianin”. Członek Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Towarzystwa Przyjaciół Książki w Kaliszu.
  8. Grzegorz Mokrzycki -  prezes Stowarzyszenia Miasta Koła nad Wartą. Regionalista z przekonania i pasji. Współorganizator wielu imprez o charakterze kulturalnym np. Imprezy Świętojańskiej.
  9. Grażyna Przybylska – kierowniczka Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie. W swej pracy zawodowej łączy zaangażowanie o stan pamiątek po wielkiej pisarce, ale jednocześnie nieobce są jej działania terenowe, które mają przybliżyć mieszkańcom i gościom odwiedzającym Dworek szereg ciekawych szczegółów z życia Marii Dąbrowskiej.

Nagroda Główna WTK jest przyznawana od roku 1970. W ostatnich dziesięciu latach jej laureatami byli: 2014 Marian Pilot, 2013 Towarzystwo Miłośników Ziemi Śremskiej, 2012 Wrzesińskie Towarzystwo Kulturalne, 2011 Bożenna Urbańska, 2010 Alojzy Andrzej Łuczak, 2009 Zespół Folklorystyczny Szamotuły, 2008 Kazimierz Kasperkiewicz, 2007 Tadeusz Krokos, 2006 Folklorystyczny Zespół Pieśni i Tańca "Przygodzice" przy Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach, 2005 Towarzystwo Miłośników Miasta Gniezna. Celem Nagrody Głównej WTK jest promowanie osób i instytucji zasłużonych dla kultury Wielkopolski. Nominacje oraz Nagroda mają charakter honorowy. Formą wyróżnienia są dyplomy honorowe (Nominacje) oraz dyplom i statuetka Pegaz Wielkopolski (Nagroda Główna).

Uroczyste ogłoszenie Nominacji oraz wręczenie Nagrody odbyło się podczas Sejmiku Wielkopolskich Regionalistów, jaki w ramach Dni Wielkopolski 2015 odbył się 5 grudnia 2015 roku w kinie Apollo w Poznaniu.

Laureaci Nagrody Głównej oraz nominowani w poprzednich latach

 

(736) 2015-12-06