iPW

Skip Navigation LinksSerwis WTK - Start - Aktualności

Aktualności

Powstańcy Wielkopolscy z Mikstatu

Gratuluję spotkania wraz z jego oprawą 5 grudnia. To było kolejnym ogniwem do wskazania słusznej drogi Wielkopolan w 1918 – również z południowej Wielkopolski. Od wielu lat, kiedy zamieszkałem w Mikstacie - a stało się to w 1953 r.- ocierałem się o postaci związane z tamtymi wydarzeniami. Nie wszyscy byli „wielkimi”, ale w miarę pozyskiwanych informacji urastają w moich oczach do takowych.
Mam w szczególności na uwadze Ks.Franciszka Ksawerego Ruszczyńskiego- budowniczego tut. Kościoła, założyciela kółek rolniczych, autora opracowania o dziejach Mikstatu, działacza bankowego. Uczył racjonalnego myślenia, ale kiedy wyczerpały się możliwości ugodowe sprawnie zorganizował kompanie mikstacką i skutecznie dopomógł walczącym w pokonaniu wojsk pogranicza – Grenschutz’u na polach w okolicach Kobylej Góry i niedaleko Sycowa.
Podobnym w działaniu był Antoni Szymanowski. Będąc Komendantem Hufca ZHP w Ostrzeszowie, zdołałem z moimi instruktorami doprowadzić w ostatnich chwilach jego życia do odznaczenia KKOOP podczas uroczystości 60-lecia ZHP w Ostrzeszowie. Powstanie , założenie ZHP a potem praca we własnej drogerii, w trudnych latach – jako sadownika. Zacny, lubiany i szanowany .

Przy okazji wskazuję na potrzebę przesyłania „Przeglądu ..” do bibliotek szkolnych dla nauczycieli, uczniów oraz do bibliotek publicznych gminnych powiatowych. Tyle środków powinni znaleźć po uprzednim zarekomendowaniu i zachęceniu do pisania, ponieważ tematów nie brakuje.
Życzę wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku 2016.
Bogdan Małecki

(741) 2015-12-27