iPW

Skip Navigation Links
Okładka "Przeglądu Wielkopolski" nr 73 (3/2006)

Przegląd Wielkopolski nr 73 (3/2006)

Stanisław Słopień, Od redaktora

 

Redakcja "Przeglądu Wielkopolski" oraz Zarząd WTK zapraszają do partnerskiej współpracy oraz uczestnictwa w projekcie "Wielkopolska debata", którego celem jest poszerzenie zakresu dialogu społecznego w naszym regionie.

Przed wyborami samorządowymi zamierzamy przygotować oraz przeprowadzić publiczną debatę o sprawach dla Wielkopolski najważniejszych. Będzie to forum wymiany opinii obywateli myślących strategicznie o rozwoju regionalnym.

Województwo, powiat i gmina to nie urząd, siedziba władz, ale wspólnota. Jesteśmy współodpowiedzialni za to, jak nam się w niej żyje! Bądźmy też realistami – zastanówmy się, co do zrealizowania jest możliwe.

Nasze zaproszenie kierujemy do wszystkich mieszkańców Wielkopolski oraz organizacji pozarządowych niezależnie od ich profilu oraz zasięgu terytorialnego. Sądzimy, że obok problemów dziedzinowych (branżowych) i lokalnych (osiedla, gminy, powiatu) są w Wielkopolsce sprawy, które jej mieszkańcy chcieliby powierzyć nowym władzom samorządowym Województwa Wielkopolskiego. Mamy prawo i obywatelski obowiązek poznać opinie w tych kwestiach komitetów wyborczych kandydatów do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Planujemy następujące działania:

- zebranie opinii dotyczących problemów wymagających rozwiązania w najbliższych latach,

- wybór kilku problemów Wielkopolski możliwych do rozwiązania w najbliższych latach,

- publiczną debatę z udziałem komitetów wyborczych kandydatów do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

„Wielkopolska debata” jest kontynuacją naszego uczestnictwa w dyskusjach poprzedzających uchwalenie przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego (w grudniu roku 2005.) Strategii rozwoju Województwa Wielkopolskiego do roku 2020. Jest to dokument ważny, określający główne kierunki polityki społecznej i gospodarczej przewidziane na najbliższe 15 lat i podobnie jak Regionalny Program Operacyjny dla Wielkopolski na lata 2007 – 2013 może sprzyjać integracji Wielkopolan, jeśli w efekcie pracy kompetentnych zespołów, organizacji obywatelskich, mediów, środowisk naukowych stanie się punktem wyjścia konkretnych, realnych a zarazem ambitnych projektów zorientowanych na trafiającą do społecznej wyobraźni wizję przyszłej Wielkopolski.

W wizji tej nie tylko, że nie może zabraknąć kultury i procesów kulturowych, lecz określenie miejsca kultury w życiu społecznym i gospodarczym oraz znaczenia jej rozwoju dla rozwoju regionu powinny organizować ją w spójną całość. Prognozowanie i programowanie kulturalnego rozwoju regionu dotyczyć powinno nie tylko samego materialnego aspektu działań na rzecz kultury, edukacji, nauki, sportu i turystyki, lecz przede wszystkim efektów, jakich można oczekiwać w odniesieniu do jakości i poziomu życia, świadomości narodowej i regionalnej, kształtowania postaw obywatelskich, aktywizacji społecznej.

Specjalnego ujęcia wymaga też problem relacji pomiędzy Poznaniem a resztą regionu. Poznań spełnia ważne funkcje wobec całej Wielkopolski, jego oddziaływanie sięga dalej niż obszar wyznaczony administracyjnymi granicami województwa. Rozwój Wielkopolski – i samego Poznania – zależy od ułożenia właściwych relacji całego regionu z tą metropolią. Rodzaj tych relacji oraz program działań integracyjnych powinny być także określone w wizji Wielkopolski przyszłości.

Zmiana sposobu myślenia o regionie powinna znaleźć odzwierciedlenie w strategii promocji nowego obrazu Wielkopolski jako regionu o własnej tożsamości kulturowej. Tak rozumiana promocja to element aktywnej regionalnej polityki kulturalnej sprzyjającej rozwijaniu w kulturze samorządności jako społecznego uczestnictwa w programowaniu i realizacji projektów, w tym nakierowanych na dostosowywanie modelu organizacyjnego publicznych instytucji kultury do zmieniających się potrzeb.

Powyższe sformułowania stanowią sposób ujęcia przedmiotu „Wielkopolskiej debaty” jeden spośród wielu możliwych. W okresie ją poprzedzającym zostanie on zapewne skonkretyzowany przez jej organizatorów, media oraz wszystkich, którzy zechcą w niej uczestniczyć.

O przygotowaniach do debaty będziemy informować między innymi na stronie internetowej http://www.wtk.poznan.pl, która od wakacji roku 2006 zmieniła znacznie swój wygląd oraz charakter. Jest to obecnie „Magazyn Internetowy Przeglądu Wielkopolski” – komplementarny wobec kwartalnika ukazującego się na papierze, nastawiony na aktualności, umożliwiający czytelnikom komentowanie współredagowanie informacji. Zapraszamy do przysyłania w celu ich publikacji – przykładowo: wiadomości, ogłoszeń, zaproszeń, komunikatów a także sylwetek osób ważnych dla kultury i regionalizmu, recenzji, esejów, relacji z wydarzeń, wywiadów, informacji o ciekawych stronach internetowych, książkach, artykułach, audycjach radiowych i telewizyjnych.

Wracając do „Wielkopolskiej debaty”. Swoje opinie oraz propozycje pytań, które powinny być podczas niej zadane pod adresem komitetów wyborczych kandydatów do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, można zgłaszać listownie na adres: "Przegląd Wielkopolski" ul. Św. Marcin 80/82 61-809 Poznań, faksem 061 852 91 02 oraz mailem (wtk@free.ngo.pl). Uczestniczymy w ogólnopolskiej akcji Masz głos - masz wybór (zob.: http://www.maszglos.pl). Nasz projekt zamierzamy jednak kontynuować również po wyborach samorządowych, między innymi podczas Dni Wielkopolski’2006.

Dzięki współpracy z Wielkopolskim Urzędem Marszałkowskim mogliśmy wzbogacić ten numer Przeglądu o blok materiałów będących efektem badań nad podległymi temu urzędowi instytucjami kultury. Współpraca ta dotyczyła publikacji na naszych łamach tekstów „Polityka kulturalna dla Wielkopolski” i była możliwa dzięki zaangażowaniu się w prace redakcyjne przedstawicieli zespołu badawczego Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: Przemysława Kieliszewskiego, Marcina Pietruszewskiego i Wiesław Ratajczaka. Instytucjom kultury serdecznie dziękujemy za udostępnienie ilustracji. Za wszelkie niedociągnięcia – przepraszamy.

Z prawdziwą przyjemnością dedykujemy ten numer Przeglądu Instytutowi Kulturoznawstwa, którego zasług dla kultury w Wielkopolsce, społecznego ruchu kulturalnego i regionalizmu nie sposób przecenić. Ani wyliczyć inspiracji, jakie zawdzięcza mu nasz wydawca - Wielkopolskie Towarzystwo Kulturalne, które ma zaszczyt do grona laureatów swojej Nagrody Głównej zaliczać między innymi dr. Krzysztofa Kostyrkę (r. 1975) i profesora Jerzego Kmitę (r. 1980).

Stanisław Słopień