iPW

Skip Navigation LinksSerwis WTK - Start - Aktualności

Aktualności

Wielokulturowość Wielkopolski

Można wyrazić osobistą satysfakcję z podjęcia dyskusji w Poznaniu nad wielokulturowością Wielkopolski. Zdaję sobie sprawę, że problematyka z historycznego punktu widzenia jest bardzo złożona, a odpowiedź na postawiony problem nie będzie jednoznaczna. Pamiętać jednak musimy, że w dobie globalizacji dla wielu młodych Wielkopolan ważniejszym problemem będzie nie spoglądanie w przeszłość, tylko na sprawy czysto przyziemne. Same tylko reklamy emitowane w internecie ukazują nam młode panie z telefonem komórkowym w ręku, dla których najważniejszym problemem jest kupno nowego modelu spodni jeansowych. W wielu wypadkach wśród młodego pokolenia dawno już temu zaniknęła pamięć o swoich korzeniach, historii Polski, historii regionalnej, czy nawet znajomość podstawowych spraw religijnych, które powinno się znać chociażby z katechizmu, czy lekcji religii.
Dla wielu młodych ludzi nie ma znaczenia problematyka ekumeniczna, czy znajomość ważnych obiektów sakralnych w Poznaniu, nie wspominając już o świętych patronach. Globalizacja spowodowała jedynie zainteresowanie sprawami materialnymi, szukaniem dobrego zarobku, a więc całkowita eliminacja takich pojęć jak wielokulturowość Wielkopolski (zgodnie z zasadą, że co jest mi niepotrzebne, tym się nie interesuję).
Pamiętać też musimy, że jedność Europy niesie za sobą jedność kulturową, w której Niemiec czy Polak będzie już nie jakimś tam regionalistą, tylko Europejczykiem, kiedy to takie wartości jak religia chrześcijańska utracą swoją tożsamość. Stąd też nie możemy się dziwić, że rewolucja francuska złamała ideę tożsamości religijnej w Europie ferując na siłę ateizm.
Tylko jedność kulturowo-religijna Europejczyków może tę społeczność uchronić przed zagładą, która na pewno na ten kontynent przyjdzie, gdy inni liczniejsi będą mieć swoje wartości, których nam Europejczykom i Wielkopolanom zabraknie.

Kazimierz Taczanowski

(739) 2015-12-16