Słownik delegatów na Polski Sejm Dzielnicowy

Skip Navigation LinksSłownikO Słowniku

O Słowniku

Celem projektu jest popularyzacja wiedzy o historii ojczystej poprzez zbieranie informacji oraz publikowanie biogramów delegatów na Polski Sejm Dzielnicowy, który zebrał się w Poznaniu 3-5 grudnia roku 1918.

Punkt wyjścia to lista delegatów opublikowana w Dzienniku Polskiego Sejmu Dzielnicowego wydanym przez Drukarnię i Księgarnię św. Wojciecha w Poznaniu jeszcze w roku 1918. W 1998 roku ukazał się reprint tego wydawnictwa (na wyczerpaniu, dostępny w Wielkopolskim Towarzystwie Kulturalnym w Poznaniu). Spis delegatów znaleźć można również pod http://www.wtk.poznan.pl/sd/lista.aspx. Jest to baza danych, w której nazwiska pogrupowano (za Dziennikiem) według dzielnic (regionów) a w ich obrębie - według powiatów i miejscowości. Tak też można ją przeszukiwać a ponadto - wyszukiwać według nazwiska lub jego części.

Baza z założenia umożliwia zamieszczanie w niej tekstów biogramów oraz ilustracji związanych z uczestnikami Sejmu. Przewidziano również publikowanie zwięzych informacji o autorach haseł. Edycja tekstów oraz ilustracji (wprowadzanie nowych tekstów, zmiany i uzupełnienia) jest zastrzeżona dla osób upoważnionych przez redakcję.