iPW

Skip Navigation Links

Nagroda Główna Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego w Poznaniu za rok 2010

Laureat Nagrody Głównej WTK za rok 2010

Alojzy Andrzej Łuczak

W latach 1962-1967 dyrektor Estrady Poznańskiej, później Filharmonii Poznańskiej (1967-1973). Pod jego kierownictwem obydwie instytucje odegrały znaczącą rolę w kraju. Najważniejszym wydarzeniem i dziełem w życiu Alojzego Łuczaka stała się Pro Sinfonika – Młodzieżowy Ruch Miłośników Muzyki. Dzięki tej pracy pokazał jak poprzez miłość do muzyki i jej walorom wychowawczym można kształtować indywidualność, wrażliwość emocjonalną, hierarchię wartości, poczucie estetyki młodych wykonawców. Pro Sinfonika proponuje znakomite koncerty, spotkania klubowe i bezpośredni kontakt ze znanymi artystami życia kulturalnego Poznania, Wielkopolski i kraju.

Do Nagrody Głównej WTK za rok 2010 byli nominowani ponadto:

Zbigniew Jaśkiewicz. Związany z poznańskim środowiskiem kulturalnym i akademickim. Angażuje się w rozwój kultury i formację kulturalno-akademicką ludzi młodych, czego dowodem jest działalność Studenckiego Stowarzyszenia Aktywności Kulturalnej. Z jego inicjatywy powstał Kulturalny Supermarket, który stał się cyklicznym wydarzeniem Wielkopolski. W ramach niego odbywają się imprezy towarzyszące: seanse filmowe, koncerty, spotkania z ludźmi kultury i nauki. Dzięki jego zaangażowaniu i wsparciu została nawiązana owocna współpraca z Wielkopolskim Towarzystwem Kulturalnym w Poznaniu.

Edmund Kaczmarek. Członek i aktywny działacz Towarzystwa Miłośników Ziemi Chodzieskiej. Propagator idei muzealnictwa regionalnego i organizator gromadzenia zabytków ruchomych dotyczących dziejów Chodzieży i powiatu chodzieskiego. Od wielu lat aktywny działacz w środowisku rzemieślniczym.

Ryszard Łuczak. Dyrygent i kierownik artystyczny Poznańskiego Chóru Nauczycieli, niezrównany organizator wielu koncertów patriotyczno-wychowawczych z udziałem wybitnych solistów i aktorów, m.in. z okazji 200 – lecia Insurekcji Kościuszkowskiej i Konstytucji 3 Maja oraz cyklu uroczystości związanych z rocznicami oświęcimskimi. Inicjator prezentowania co roku 26 grudnia sceny historycznej „Przyjazd Paderewskiego do Poznania”. Obecnie pełni funkcję dyrektora artystycznego Zarządu Oddziału Wielkopolskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr „Macierz”.

Stefania Skąpska. Z racji wykonywanego zawodu pielęgniarki i potrzeby serca zajęła się dziećmi niepełnosprawnymi. Od 25 lat jest przewodniczącą Koła Pomocy Dzieciom o Niepełnej Sprawności Ruchowej. Od 2002 r. przewodniczy Kolskiemu Stowarzyszeniu Osób Głuchoniemych, pomagając podopiecznym w sprawach doraźnych problemów życiowych. Jest członkiem Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą , szczególnie zaangażowana w akcję kwesty cmentarnej na rzecz renowacji zabytkowych, historycznych obiektów sepulkralnych na cmentarzu parafialnym w Kole.

Henryk Zieliński. Regionalista, niestrudzony poszukiwacz wszelkich śladów przeszłości Ziemi Mikstackiej, wzbogacając tym samym świadomość mieszkańców o wiedzę o regionie. Wszystko dokumentuje w postaci licznych artykułów oraz publikacji książkowych.

Redakcja Tygodnika „Głos Wągrowiecki”. Gazeta powstała 20 października 1990 r. Jest opiniotwórczym, niezależnym pismem lokalnym o charakterze informacyjno-publicystycznym. Tygodnik odgrywa niezwykle ważną rolę kulturotwórczą w regionie pałuckim: na jego łamach gości tematyka kulturalna, regionalna i historyczna. W ramach „Biblioteki Głosu Wągrowieckiego” ukazało się ponad 20 pozycji książkowych o tematyce historycznej oraz tomików poezji. Wielokrotnie nagradzane przez różne gremia. Pozycja czasopisma jest zasługą wielu dziennikarzy , pasjonatów i animatorów kultury, którzy stale budują jego dominującą rolę na lokalnym rynku wydawniczym.

Stowarzyszenie Multi.Art. w Kaliszu. Powołane w 2008 r. przez grupę młodych ludzi, którzy opracowali i przeprowadzili między innymi międzynarodowy projekt pt. Koncert na 10 fortepianów i orkiestrę. Było to najbardziej spektakularne wydarzenie kulturalne w Wielkopolsce w bieżącym roku. Ponadto Stowarzyszenie zorganizowało cykl koncertów Salonik Melcera oraz imprezę plenerową Kino Letnie. Stowarzyszenie jest również autorem Festiwalu Sztuki Młodych, którego ideą jest łączenie różnych dyscyplin sztuki, promocja młodych twórców oraz integracja środowisk kulturalnych nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Gołanieckiej. Założone w 1992 r. swoje działania prowadzi w zakresie promocji wiedzy o regionie i jego historii. Jest wydawcą 22 publikacji o tematyce regionalnej, organizatorem prelekcji i konkursów dla młodzieży oraz tematycznych wystaw. Jest inicjatorem wielu akcji o zasięgu lokalnym: upamiętnienie ofiary Katynia, miejsca dawnych cmentarzy, nadania imienia bibliotece miejskiej czy chociażby wręczanie wyróżnienia Honorowa Nagroda Kulturalna – dla osób szczególnie zasłużonych w działalności kulturalnej na terenie miasta i gminy. Od kilkunastu lat działa na rzecz utrwalania kontaktów między gminą Gołańcz, a Związkiem Pielęgnacji Stosunków Międzynarodowych w niemieckim Allendorfie.

Dotychczasowi laureaci Nagrody Głównej WTK