Słownik delegatów na Polski Sejm Dzielnicowy

Skip Navigation LinksSłownikHasła

Przegląd haseł

Sokolnicka Zofia
Poznań, Poznań i powiaty Poznańskie, Poznańskie (obecnie: gm. Poznań, pow. Poznań, woj. wielkopolskie)

Zofia Sokolnicka (15 maj 1878 r., Kraków - 27 luty 1927 r., Poznań) - ukończyła Wyższą Szkołę Żeńską A. Danyszówny w Poznaniu, następnie studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim, w Krakowie ukończyła również wyższe studia muzyczne.

Po powrocie do Poznania rozwijała szeroką działalność społeczną. Była wybitną działaczką Towarzystwa Przyjaciół Wzajemnego Pouczania się i Opieki nad Dziećmi „Warta” i współautorką książki dla nauczycielek „Jak uczyć dzieci czytać i pisać po polsku”. Z księdzem K. Malińskim stała na czele Towarzystwa Opieki Rodzicielskiej, substytutu tajnego kuratorium.

W 1913 roku była inicjatorką Towarzystwa Wykładów Naukowych. Dzięki temu stowarzyszeniu poznaniacy mogli obcować z najwybitniejszymi uczonymi polskimi z innych zaborów. Zapraszano z wykładami uczonych tej miary, co historyk Władysław Konopczyński, historyk Wacław Tokarz, historyk literatury Ignacy Chrzanowski, wybitny znawca wychowania fizycznego Eugeniusz Piasecki.

Sokolnicka była również aktywna na polu politycznym, należała do Narodowej Demokracji. W czasie I wojny światowej pełniła funkcję emisariusza między Tajnym Międzypartyjnym Komitetem Obywatelskim w Poznaniu a Centralną Agencją Polską w Lozannie, a następnie Komitetem Narodowym Polskim w Paryżu.

Później posłanka na Sejm Dzielnicowy w Poznaniu (1918 r.), członek Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu, przewodnicząca komisji dla szkolnictwa średniego żeńskiego wydziału szkolnego NRL i członek komisji szkolnej Rady Ludowej miasta Poznania.

W maju 1926 roku należała do zarządu Komitetu Wojewódzkiego Organizacji Obrony Państwa w Poznaniu, wymierzonej przeciw zamachowi Piłsudskiego.

Opublikowała szereg artykułów w „Szkółce Domowej”, „Kurierze Poznańskim”, „Orędowniku”, „Gazecie Warszawskiej”. Była autorką książki „O pracy tajnej Towarzystwa Tomasza Zana pod jarzmem pruskim. Kilka wspomnień” (1921).

Zmarła w sile wieku, w Poznaniu 27 II 1927 roku w mieszkaniu przy Ogrodowej i pochowana została na dawnym cmentarzu Świętomarcińskim, dziś Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Nie założyła rodziny.

Źródła